2017 - Arboretum Wojsławice.
Kwiatowe Królestwo
Na ostatniej Majówce, Ala która z nami jechała samochodem opowiadała o pięknych ogrodach pełnych rododendronów i azalii w okolicach Wrocławia. I tak umówiliśmy się na wyjazd w terminie kwitnienia tych pięknych krzewów oczywiście pod warunkiem że będzie pogoda. 28 maja wczesnym rankiem ruszyliśmy w stronę Wojsławic.
Pogoda zapowiadała się znakomicie. Wojsławice położone są 50 km na południe od Wrocławia i 2 km na wschód od Niemczy, na obszarze chronionego krajobrazu Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich. Ruszyliśmy więc autostradą A4 i po zjeździe na węźle Brzezimierz (Oława/Strzelin) skierowaliśmy się na Strzelin.
Wojsławice administracyjnie należą do gminy Niemcza, powiatu dzierżoniowskiego, województwa dolnośląskiego. Okolice Niemczy to ukształtowane południkowo pasma Wzgórz Gumińskich, Dębowych i Krzyżowych, o zróżnicowanej budowie geologicznej, poprzecinane łagodnymi jarami i wąwozami. Dnem najgłębszego wąwozu, na wysokości 150−200 m n.p.m. płynie z południa na północ rzeka Ślęza, zasilana licznymi potokami. Nad jednym z jej prawobrzeżnych dopływów, w malowniczej kotlinie, na północnych stokach Wzgórz Dębowych na wysokości 213−320 m n.p.m. jest położone Arboretum w Wojsławicach. Znane jest przede wszystkim z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów. Kolekcja jest imponująca i obejmuje 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian bylin. Znajdujące się tam kolekcje różaneczników (Rhododendron – 900 gatunków i odmian – w tym historyczne odmiany różaneczników Seidla), liliowców (Hemerocallis – 3100 gatunków i odmian) oraz bukszpanów (Buxus – 80 gatunków i odmian) uznane zostały przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych za Kolekcje Narodowe.
There are no images in the gallery.
Datą przyjmowaną obecnie za powstanie Arboretum jest rok 1811, kiedy to właściciele wsi z rodu von Prittwitz i von Aulock aklimatyzują pierwsze drzewa obcego pochodzenia, głównie północnoamerykańskie. Obecny kształt Arboretum nadał w 1880 roku Fritz von Oheimb (upamiętnia go Staw Fritza), śląski ziemianin oraz znawca roślin został właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach, którego częścią był park romantyczny założony w 1821 r. przez ród von Aulock. Nowy właściciel rozpoczął przebudowę parku, systematycznie gromadząc nowe gatunki roślin, zwłaszcza różaneczniki, które stały się specjalizacją jego hodowli na początku XX wieku. W 1920 r. odnotowano na terenie ogrodu ok. 300 odmian różaneczników. Oheimb zmarł w 1928 r. i został pochowany na terenie ogrodu, a jego dzieło kontynuował syn, Arno von Oheimb. /wg Wikipedii/
Od roku 1988 Arboretum jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Na parkingach przywitały nas tłumy ludzi – okazało się że nie tylko my mieliśmy pomysł na spacery wśród kwiatów.
Na terenie Arboretum znajduje się też kilka zabytkowych budowli:
- zabytkowy folwark (1844) z odrestaurowaną kuźnią kołową (2005)
- szklarnia sprzed 1880 zbudowana z miejscowego łupka łyszczykowego z zachowanym drenażem z XIX wieku, odnowiona w 1999
- piętrowy dom ogrodnika (około 1900)
- grób założyciela Arboretum, Fritza von Oheimba z czerwonego granitu (1928)
- liczne kolumny z czerwonego permskiego piaskowca; kamień pochodzi z sudeckich kamieniołomów czerwonego spągowca. Kolumny te pochodzą z XIX w. z zabudowań gospodarczych pobliskich wsi.
- zabytkowe koło młyńskie z piaskowca
Podziwialiśmy przede wszystkim piękne rododendrony i azalie – szczególnie pięknie się prezentujące w najstarszej części Arboretum.
Kliknij miniaturkę aby powiększyć zdjęcie
W 2013 r. American Hemerocallis Society (AHS) przyznało wojsławickiej kolekcji liliowców (Hemerocallis) status ogrodu pokazowego, czyli Display Garden. To drugi na świecie tego typu ogród pokazowy poza USA i Kanadą. Pierwszym w Europie był Taglilien-Rondell w Park der Gärten w Bad Zwischenahn. Dzięki certyfikatowi AHS Arboretum w Wojsławicach znalazło się w gronie najlepszych tego typu ogrodów świata.
Idea ogrodów pokazowych AHS narodziła się w latach 70-tych XX wieku w USA. Dotychczas ponad 330 ogrodów amerykańskich, w tym i kanadyjskich, uzyskało status ogrodu pokazowego. Organizuje się je w celach edukacyjnych i naukowych – wspierają również hodowlę oraz prezentują szerokiemu gronu najlepsze odmiany liliowców i możliwości ich zastosowania.
Intensywny rozwój kolekcji liliowców w Arboretum rozpoczął się w 2002 r. Obecnie obejmuje ona ok. 20 dzikich gatunków i ponad 3 tys. odmian. Jest to najbogatszy zbiór nie tylko w Polsce, ale i w Europie.. Największe wrażenie robią rozległe nasadzenia, które zostały malowniczo rozplanowane na zboczu Ostrej Góry. Na podziwianie liliowców trzeba jednak wybrać się w lipcu. Teraz mieliśmy okazję podziwiać tylko piękne widoki na Ślężę.
Kliknij miniaturkę aby powiększyć zdjęcie
Na stronach internetowych Arboretum (http://arboretumwojslawice.pl/) można znaleźć szczegółowe informacje co i kiedy kwitnie, jakie imprezy są planowane itp. Polecamy bo warto . Wycieczkę zakończyliśmy w restauracji hotelu Niemcza na bardzo smacznym obiadku i craft’owym piwie .
Jurek