Kwarantanny czar 32 - Tempus Quadragesima
„40 dni postu - dokładnie tyle trwa Wielki Post. W Biblii ta liczba pojawia się bardzo często: 40 dni trwał potop, 40 dni przebywał Mojżesz na Synaju przed zawarciem Przymierza, przez 40 lat Izrael wędrował do Ziemi Obiecanej, 40 lat trwa panowanie Dawida, prorok Eliasz przez 40 dni wędruje przez pustynię, Jonasz ogłasza 40 dni jako okres nawrócenia i pokuty dla mieszkańców Niniwy, wreszcie przez 40 dni pobytu na pustyni Chrystus przygotowuje się do podjęcia publicznej działalności, rozpoczynając od głoszenia orędzia: „Nawracajcie się”, naucza przez 40 miesięcy, zmartwychwstaje po 40 godzinach, a potem przez 40 dni przebywa z uczniami aż do dnia Wniebowstąpienia.
Posypanie głowy popiołem - Posypanie głów popiołem w Środę Popielcową, czyli na początku Wielkiego Postu jest wezwaniem do pokuty i nawrócenia. Popiół jest symbolem tego, że wszystko, co materialne i doczesne przemija.”- z sieci
A u nas? Piotr Sikora w Tygodniku Powszechnym pisze „Już od roku mamy niezwykły wielki post. Nie potrzebujemy dodatkowej ascezy”. To w kontekście pandemii rzecz jasna.
Myślę, że pasują tutaj także słowa ks. Tischnera, który mnóstwo lat temu napisał „Chrześcijaństwu w Polsce nie grozi dziś ani laicyzm ani ateizm, ale parodia religii”.
Wydaje mi się również, że na ten czas pasuje znaleziony prawie ćwierć wieku temu wiersz Credo. Niestety nie wiem kto go napisał. Znam tylko inicjały HW.
"Może warto powtórzyć to jeszcze raz
Błogosławieni ubodzy w duchu
Błogosławieni którzy się smucą
Błogosławieni cisi
Błogosławieni którzy cierpią głód i pragną sprawiedliwości
Błogosławieni miłosierni
Błogosławieni czystego serca
Błogosławieni którzy wprowadzają pokój
Błogosławieni którzy cierpią prześladowania dla sprawiedliwości
Ale my przecież
Chcemy być bogaci
Chcemy być weseli
Chcemy być głośni
Chcemy być syci
Miłosierdziem niech zajmą się inni
Żyję coraz lepiej na tym coraz doskonalszym świecie
drażnią mnie te staroświeckie słowa
Ale co zrobić z tymi biednymi, płaczącymi, cichymi,
głodnymi , łaknącymi sprawiedliwości
Co z nimi zrobić?”
Może taka sentencja pomoże?! „Co cztery lata wyborcy stawiają krzyżyk. A potem muszą go nosić”- Brigit Berg Khasnowar
AZH